Dangoraižio aukštis

Gavau Å¡iandien gan senÄ… istorijÄ…, bet tikrai vertÄ… dÄ—mesio:

Å i istorija susijusi su klausimu, pateiktu Kopenhagos universitete per fizikos egzaminÄ…:” ApraÅ¡ykite, kaip nustatyti dangoraižio aukÅ¡tį su barometru”.

Vienas studentų atsakÄ—: “JÅ«s pririÅ¡ate ilgÄ… virvÄ™ prie barometro galo, tada nuleidžiate barometrÄ… nuo dangoraižio virÅ¡Å«nÄ—s iki žemÄ—s. VirvÄ—s ilgis plius barometro ilgis bus lygus pastato aukščiui”.
Šis labai originalus atsakymas taip įsiutino egzaminatorių, kad studentas buvo tuoj pat išmestas iš egzamino.

Studentas pateikė apeliaciją, kad jo atsakymas neginčijamai teisingas, ir universitetas paskyrė nepriklausomą arbitrą šiam atvejui ištirti.
Arbitras pasakė, kad atsakymas tikrai teisingas, bet jame neatsispindi jokios dėmesio vertos fizikos žinios. Problemai išspręsti buvo nutarta pakviesti studentą ir duoti jam šešias minutes, per kurias jis turėtų pateikti atsakymą žodžiu, kuris parodytų bent menkiausias elementariosios fizikos žinias.
Penkias minutes studentas sėdėjo tylėdamas ir mąstė parėmęs galvą. Arbitras priminė jam, jog laikas bėga, o studentas atsakė, kad jis turi kelis atsakymus, bet negali apsispręsti, kurį pateikti.

Kai jam buvo pasiūlyta paskubėti, jis atsakė:
– Pirmiausia, galite pasiimti barometrÄ… ant dangoraižio stogo, paleisti jį žemyn ir matuoti laikÄ…, per kurį barometras pasieks žemÄ™. Tada pastato aukÅ¡tis gali bÅ«ti apskaičiuotas formule H = 0,5g x t (kvadratu). Bet barometrui nepasisekÄ—.

Arba jei šviečia saulė, galite išmatuoti barometro aukštį, tada pastatyti jį ir išmatuoti jo šešėlio ilgį. Tada išmatuokite dangoraižio šešėlio ilgį, o paskui pastato aukščio apskaičiavimas yra paprasčiausia proporcijų aritmetika.
Bet jei norite tai padaryti labai moksliÅ¡kai, galite pririÅ¡ti trumpÄ… virvutÄ™ prie barometro ir siÅ«buoti jį kaip Å¡vytuoklÄ™ pirmiausia dangoraižio pirmame aukÅ¡te, paskui – ant jo stogo. AukÅ¡tis apskaičiuojamas iÅ¡ skirtumo tarp gravitacijos jÄ—gų T = 2 pi kvadratinÄ— Å¡aknis iÅ¡ l / g.
Arba jei dangoraižis turi išorines gaisrininkų kopėčias, būtų paprasta lipti viršun ir matuoti dangoraižio aukštį barometro ilgiais, po to juos visus sudėti.
Jei norite būti nuobodūs ir daryti tai įprastais būdais, žinoma, galite išmatuoti barometru slėgį pirmame aukšte ir ant stogo, o tada konvertuoti skirtumą milibarais į pėdas ir gauti dangoraižio aukštį.

Bet kadangi iÅ¡ mÅ«sų reikalauja tobulinti proto nepriklausomumÄ… ir taikyti mokslinius metodus, be abejo, geriausias bÅ«das bÅ«tų pasibelsti į Å¡veicoriaus duris ir pasakyti jam: “Gal norite naujo gražaus barometro, aÅ¡ jums jį atiduosiu, jei pasakysite, koks Å¡io dangoraižio aukÅ¡tis”.

Studentas buvo Nielsas Bohras, vienintelis danas, gavęs Nobelio premiją už pasiekimus fizikos moksle.
Tad neapsiribokime standartinÄ—mis formulÄ—mis.



10 komentarai »

  1. Mindze rašo,

    2006-3-31 @ 21:23

    Neblogai, įdomu…

  2. menulio vaikas rašo,

    2006-4-26 @ 12:09

    nemanau, kad cia daug tiesos yra. ko gero tai tik fizikinis anekdotas mutaves i mitÄ…. Skamba lyg kadras is gero filmo. gyvenime retai kada taip buna. Ir visdelto netgi jei tai yratiesa, tai ji gerokai pagrazinta, padailinta ir apslifuota.

  3. Mantulis rašo,

    2006-4-26 @ 17:50

    Tai nereikia labai gilintis…. :) Tai tikra istorija, ir aiÅ¡ku pagražinta….

  4. Access_4_SHARE rašo,

    2006-5-16 @ 0:21

    menulio vaikas – gyvenime retai kada buna geniju fiziku, jei nori paskaiciuok. tokius fizikus gali ant pirstu suskaiciuot, o kiek per tiek metu gime zmoniu ???
    si istorija, visiskai galima ir turbut net tiesa ! ;)

  5. mdz rašo,

    2006-8-01 @ 21:12

    funn istorija :)

  6. Egiux rašo,

    2006-11-24 @ 12:14

    Kažkur tai jau skaičiau… Fizikų juokelis ir tiek.

  7. mantas rašo,

    2007-1-15 @ 13:16

    bet neblogas jei ir juokelis :)

  8. Lelia rašo,

    2007-3-05 @ 18:49

    :Dfun:D

  9. D rašo,

    2007-5-23 @ 10:13

    Einšteinas irgi nuolatos turėdavo dvejetą iš fizikos, mat labai nesutarė su mokytoja.

  10. voras rašo,

    2010-9-04 @ 15:01

    5 minutes kvatojau susirietęs :))))

RSS komentarams · TrackBack URI

Komentuoti

http://